Війна в Україні


Розширення масштабів підтримки народу України

Війна в Україні спричиняє неймовірні людські страждання та спустошує громади. Команди ПРООН працюють на місцях у партнерстві з урядом України задля збереження життів і підтримки зусиль із надання допомоги.

Однак потреби стрімко зростають.

За підрахунками уряду, вже зруйновано об’єкти інфраструктури — будівлі, дороги, мости, лікарні, школи — на суму щонайменше 100 мільярдів доларів США. Через війну половина підприємств країни повністю закрилася, тоді як інша половина бореться за виживання.

Згідно з попередніми оцінками ПРООН, у разі довготривалого конфлікту дев’ятеро із десяти українців зіткнуться з бідністю або опиняться на межі бідності, а здобутки майже двадцяти років розвитку будуть під загрозою. Глибокі соціально-економічні наслідки війни відчуватиме не одне покоління.

«Паралельно з наданням критично важливої гуманітарної підтримки розвиток має бути в пріоритеті навіть в умовах війни. Завдяки цільовій допомозі можна запобігти бідності мільйонів людей в той час, коли щонайменше половина всіх українських підприємств були змушені припинити діяльність. Ми співпрацюємо з Україною, щоб допомогти їй уникнути катастрофічної ситуації в сфері розвитку», — говорить керівник ПРООН Ахім Штайнер.

"За оцінками уряду, вартість зруйнованої війною інфраструктури становить щонайменше 100 мільярдів доларів США. Вулиця Кошиця у Києві, 25 лютого 2022 р."

Фото: Олександр Ратушняк / ПРООН в Україні

"За оцінками уряду, вартість зруйнованої війною інфраструктури становить щонайменше 100 мільярдів доларів США. Вулиця Кошиця у Києві, 25 лютого 2022 р."

Фото: Олександр Ратушняк / ПРООН в Україні

Залишаємося і надаємо підтримку

ПРООН сприяє розвитку в Україні вже впродовж 30 років, і наша підтримка народові України є непохитною. На основі ранніх соціально-економічних оцінок, ми запустили нову програму підтримки реагування уряду на надзвичайну ситуацію, виконання його зобов’язань із надання державних послуг і забезпечення роботи економіки.

Наша програма передбачає максимальне залучення надзвичайної винахідливості українців, яку вони неодноразово демонстрували.

Жінки та дівчата — на першому місці

Надзвичайно важливо спочатку забезпечувати потреби найбільш вразливих груп населення. У випадку жінок і дівчат це також означає давати їм можливість підтримувати свої родини через розвиток навичок, надання підтримки у веденні бізнесу та доступу до фінансових мереж і ринків.

Сексуальне насильство є очікуваним явищем в умовах брутальності та нелюдськості війни, тож ПРООН пріоретизувала підтримку жінок через місцеві інституції та організації громадянського суспільства.

"Кредит: Фото: Алєсь Устінов (Усцінаў)"

"Забезпечення потреб найбільш уразливих верств населення передусім включає забезпечення професійної підготовки та інших програм, які допоможуть їм забезпечувати себе. Двоє дівчат йдуть селом на Чернігівщині. Квітень 2022 р."

Основу закладено

Пряма соціальна допомога ПРООН є швидкою та ефективною, бо ми покладаємося на багаторічні партнерські відносини з наявними локальними мережами.

Ми змінили цільове призначення понад 20 мільйонів доларів США з гнучких фондів відповідно до напрямів, які український уряд визначив найбільш пріоритетними.

Вони будуть спрямовані на різні потреби: від допомоги переміщеним особам і розробки нових цифрових послуг до створення робочих місць для найбільш вразливих груп населення, зокрема жінок і переміщених осіб.

Це означає, що ми можемо надавати продукти харчування та інші товари першої необхідності, як-от ліки та аптечки першої допомоги, а також забезпечувати Міністерство охорони здоров’я тестами для десятків тисяч поранених цивільних осіб, які потребують переливання крові.

Ключові партнери активно підтримують

Завдяки міцному партнерству з урядом Канади на сході України нам вдалося змінити цільове призначення 8 мільйонів доларів США, спрямувавши їх на реагування на термінові потреби людей, що тікають від насильства.

Японія надала 4,5 мільйона доларів США для знешкодження вибухонебезпечних предметів і розчищення завалів, що уможливить безпечне пересування людей і доступ до основних товарів і послуг, які забезпечують гуманітарну підтримку.

За фінансової підтримки Європейського Союзу, Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку, Нідерландів і Канади, ПРООН також передає їжу і медикаменти в тимчасові прихистки для переміщених осіб, а також обладнання для аварійно-рятувальних служб і лікарень.

Швеція підтримує наші зусилля із надання цифрових послуг, що допомагає переміщеним особам реєструватися для отримання державних послуг і допомоги. У західних областях ми підтримуємо охорону громадського поряду, а в Закарпатті допомагаємо поліцейським патрулям, які забезпечують правопорядок у місцевостях компактного проживання ВПО.

Ми залучили експертів до управління кризовими ситуаціями, протимінної діяльності, розчистки завалів та управління екологічними загрозами.

Допомога тим, хто в дорозі

Із розгортанням бойових дій багато людей лишаються відрізаними і не можуть покинути свої домівки. Водночас мільйони мігрують, і це переміщення є наймасовішим і найшвидшим із часів Другої світової війни.

Важливо забезпечити їм онлайн-підтримку, незалежно від місця перебування, без необхідності відвідувати офіційні установи, які можуть бути зруйновані або знаходитися в небезпечних зонах бойових дій.

«Ніхто не повинен через це проходити, але український народ показав найвищий рівень стійкості. Українці повинні відновити контроль над своїми життями і засобами до існування, як вони робили й раніше. Вони відповідають на виклики й знаходять рішення; але ми повинні продовжувати підтримувати їх, і мир повинен відновитися якомога швидше», — зазначила виконувачка обов’язків Постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані.
Фото: Олександр Ратушняк / ПРООН в Україні

"Онлайн-підтримка стала надзвичайно важливою для українців, адже вони часто тікають з дому, встигнувши взяти з собою лише рюкзак з одягом. Люди рятуються від насильства у Бучі на Київщині, 4 березня 2022 р."

Ідейне лідерство як стимул до дій

Завдяки нашому багатому досвіду роботи в кризових умовах ми знаємо, що діяти потрібно лише після ретельного вивчення питання.

В Україні наша робота здійснюється на основі соціально-економічного аналізу. Ми покриваємо негайні потреби і закладаємо фундамент для відновлення, максимально використовуючи власні ресурси України: її економічну спроможність, природні ресурси та людський капітал.